Mostki termiczne przy oknach a energooszczędność budynków

Mostki termiczne przy oknach to hasło, które powinno odejść do przeszłości wraz z wejściem w życie w 2021 roku dyrektywy unijnej, dotyczącej
standardów energetycznych w budownictwie. Choć wyznaczone przez nią wymogi mogą wydawać się wygórowane, to warto pamiętać, że zaostrzenie przepisów nie ma nic wspólnego z urzędniczą złośliwością. Zasoby naturalne się kurczą, a rabunkowa gospodarka sprawia, że zdaniem wielu klimatologów już w tej chwili jesteśmy o krok od katastrofy. Warto więc spojrzeć na zaostrzenie przepisów jak na wyzwanie na miarę XXI wieku.

Dziś mało kto może sobie pozwolić na to, aby nie przejmować się, że z budynku ucieka ciepło. Gdy energia grzewcza nieustannie drożeje, naturalne staje się dążenie do poszukiwania oszczędności. Sprzyja temu również prawodawstwo.
Zgodnie z przyjętymi w 2010 roku przez Parlament Europejski zmianami w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, od roku 2021 roku na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, który częściowo lub całkowicie będą wykorzystywać odnawialne źródła energii.

Mostki termiczne przy oknach

Standardy wielu budynków często są bardzo niskie, a jednym z największych źródeł problemu są często newralgiczne miejsca połączeń okien z murem, dokładniej zaś – ościeżnicy z murem. Liniowe mostki termiczne przy oknach powstają na skutek braku termoizolacji lub gdy jest ona cieńsza i wykonana z materiału o gorszych parametrach termoizolacyjnych. with century foods . Tego typu nieciągłości w izolacji występują nie tylko w obwodach okien i drzwi (choć właśnie tu pojawiają się najczęściej), ale także np. na krokwiach dachów skośnych.
Aby powstające zgodnie z nowymi przepisami budynki mogły sprostać surowym wymaganiom, wyeliminowanie mostków termicznych przy oknach będzie jednym z podstawowych zadań, przed jakim staną firmy wykonawcze. Pewne jest, że tradycyjnie stosowane do montażu stolarki okiennej i drzwiowej silikon i pianka będą już niewystarczające.
Ciepły montaż Termoparapetu, polegający na osadzeniu okien w warstwie ocieplenia muru dwu- lub trójwarstwowego sprawia, że okno staje się przedłużeniem strefy izolacji. Wykonany z polistyrenu ekstrudowanego (XPS, Styrodur) Termoparapet tworzy trwałą barierę, która skutecznie powstrzymuje straty ciepłego powietrza z budynku, jak i uniemożliwia przedostawanie się zimnego powietrza do środka. Technologia ta, kierowana przede wszystkim do nowo budowanych obiektów (a także do poddawanych termomodernizacji, z wyłączeniem starych budynków z jednolitymi, nieocieplonymi ścianami) doskonale wpisuje się w nowe wymagania dotyczące parametrów energetycznych budynków.
Termoparapet pozwala całkowicie wyeliminować mostki termiczne przy oknach, a więc w miejscach najbardziej narażonych ma ich powstawanie. Doskonałe właściwości wytrzymałościowe i termoizolacyjne sprawiają, że nie tylko zapobiega stratom ciepła w strefie podokiennej, ale nie dopuszcza również do tworzenia się wilgoci w warstwie muru, Srehup. Atutem takiego rozwiązania jest ponadto łatwiejszy montaż stolarki okiennej oraz parapetów a mover. Profile są dostosowane do każdego rodzaju stolarki PCV, aluminiowej i drewnianej, a ponadto można je stosować do montażu wszystkich typów okien – zwykłych, balkonowych, tarasowych, typu HS, a także do drzwi wejściowych.

Okno zamontowane bez TERMOPARAPETU

 

Okno zamontowane z TERMOPAPRAETEM


Styroform S.C.
Hanna Nowicka-Klein, Grzegorz Skład

ul. Połczyńska 71A
75-811 Koszalin

NIP: 669 252 02 49

tel. +48 501 325 501
tel. +48 669 575 541

e-mail: styroform@wp.pl

PRACUJEMY:
poniedziałek – piątek 8:00-17:00
sobota 8:00-13:00

Projekt i wykonanie

Projektowanie grafiki